Руското министерство за одбрана: САД создавале биоагенси кои селективно го таргетираат СЛОВЕНСКОТО НАСЕЛЕНИЕ

t

Руското Министерство за одбрана соопшти дека постои голема веројатност дека има обиди да се создадат биоагенси на САД во Украина, кои селективно ги погодуваат етничките групи. Ова го соопшти началникот на РХБЗ Игор Кирилов.

„Постои голема веројатност дека една од задачите на САД и нивните сојузници е да создадат биоагенси кои можат селективно да влијаат на различни етнички групи“, рече Кирилов.

Според него, достапните документи потврдуваат дека биолошките примероци на украинските граѓани многупати биле пренесувани во странство. Кирилов го наведе како пример трансферот од Министерството за здравство на Украина на 350 криоконтејнери со серумски примероци во Австралија.

Исто така, според него, во Германија биле испратени илјада примероци крвен серум од граѓани од различни региони на Украина. Сите овие обрасци, според Кирилов, утврдиле дека сите граѓани припаѓаат исклучиво на словенската етничка група.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

По четири година битка со безмилосната болест,…

По долга борба со тешка болест, почина…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Малолетници се степале во локал на Бит…

На 23.05.2024 во 20.00 часот во СВР…

Вучиќ: Најмногу ме погоди што Македонија гласаше…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во интервју…