САД го поздравуваат договорот меѓу Косово и Србија: Огромен чекор напред!

t

САД го поздравуваат постигнатиот договор меѓу Косово и Србија за мерките за избегнување на понатамошна ескалација на тензиите, изјави портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс.
Како што наведе, САД го поздравуваат договорот меѓу Косово и Србија целосно и итно да се концентрира на нормализација на односите под покровителство на дијалог со посредство на ЕУ.

Прајс додаде дека САД го поддржуваат дијалогот што го води ЕУ како најдобар начин за подобрување на европската иднина на Србија и Косово.

„Ја поздравуваме одлуката на партиите да ги стават интересите на сите свои луѓе на чело во одлучувањето и да преземат чекори за подобрување на секојдневниот живот на своите граѓани. Двете страни денеска направија огромен чекор напред, со помош на ЕУ, кон обезбедување мир и стабилност во целиот регион. САД ги поздравуваат конструктивните преговори и поттикнуваат понатамошен напредок кон нормализација на односите“, се вели во соопштението на Прајс објавено на веб-страницата на Стејт департментот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

(Фото)УЖАС: Таткото на малиот монструм Кецмановиќ ја…

И сестрата на Коста Кецмановиќ заедно со…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Истражување: Србите имаат 50% словенска генетика, останатото…

Денешните Срби имаат околу 50-60 отсто словенско…