Објавено на:

САД им се закани со санкции на сите кои ќе купат руско оружje

t

Америка ги предупреди сојузниците дека, доколку не сакаат санкции, нека не купува руско оружје

Администрацијата на САД бара од своите меѓународни партнери да се откаже од нови набавки на руско оружје доколку не сака да потпадне под санкциите на Вашингтон, изјави портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс.

„Без разлика дали зборуваме за Индија или некоја друга земја, ги повикуваме сите зземји да избегнува нови големи набавки на руски системи за оружје“, предупреди портпаролот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…

САД: Руската инвазија на Украина ќе предизвика…

Амбасадорката на САД во Обединетите нации, Линда…