Објавено на:

САД му се зaканија на рускиот претседател Путин

t

САД му се заканија на рускиот претседател Владимир Путин.

Вашингтон е решен да води сериозни разговори со Москва за контрола на вооружувањето, вели во интервју за ТАСС, заменик-државниот секретар на САД за политички прашања Викторија Нуланд.

Ако сакаме да се вратиме на стабилни и предвидливи односи, тогаш првиот чекор е да им ги претставиме на претседателот Владимир Путин и на Кремљ сите области на податоци за нашиот одговор на руските безбедносни предлози – рече таа.

Нуланд повтори дека САД се подготвени за преговори, покажувајќи дека многу прашања можат да се решат преку дипломатија.

Но, ве молам, под никакви околности, за доброто на нашиот народ, за доброто на рускиот народ, украинскиот народ, европската безбедност, глобалната безбедност, да не започнуваме војна- додаде таа.

Претходно Нуланд изјави дека доколку Русија ја нападне Украина, санкциите против неа ќе бидат еднакви на целосна изолација на Москва од глобалниот финансиски систем.

Инаку, на Олимписките игри во Пекинг, додека украинските олимпијци го вееја украинското знаме, рускиот претседател Владимир Путин дреме, односно се преправа дека спие.

Тој ги игнорираше Украинците пред чија граница има распоредено повеќе од 100.000 војници со полна воена опрема во најголемата криза на релација исток-запад од времето на Студената војна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…