Објавено на:

САД одложија тестирање на балистички ракети за да покажат дека не планираат напад

t

Соединетите Држави го одложија тестирањето на интерконтиненталната балистичка ракета Минутемен-3 за да покажат дека не планираат да го подигнат нивото на подготвеност на своите нуклеарни сили, изјави портпаролот на Пентагон, Џон Кирби. Тој додаде дека Америка очекува Русија да ја омекне својата реторика кога станува збор за нуклеарното оружје.

Тестирањето беше планирано за оваа недела.
„САД и Русија неодамна се договорија дека нема да има победник во евентуална нуклеарна војна и дека никогаш не треба да се води. Ја донесовме оваа одлука за да покажеме дека сме одговорна нуклеарна држава… Тоа не е чекор назад.

„Свесни сме колку е важно во овој момент и за САД и за Русија да го имаат предвид ризикот од проценките и да преземат чекори за намалување на тие ризици“, рече Кирби.
Тој додаде дека Вашингтон би сакал Москва да одговори на ист начин и да ја ублажи реториката во врска со нуклеарното оружје.


Како одговор на изјавите на Западот, рускиот претседател Владимир Путин му нареди на Министерството за одбрана да ги префрли руските сили за воздржување во режим на специјална борбена должност.
Руските стратешки нуклеарни сили е општото име за главното оружје на трупите и силите во вооружените сили на Руската Федерација, кои имаат стратешко и тактичко ракетно и нуклеарно оружје како главно оружје.

Понекогаш се нарекува нуклеарна тријада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден: САД се приближуваат кон крајот на…

Рускиот претседател Владимир Путин „заработува“ со тоа…

Американските законодавци бараат одговори за Украина

Прашањата до украинскиот претседател за време на…

Бајден вети 200 милиони долари за Украина…

Американскиот лидер го повика Конгресот да донесе…

Бајден потпиша: 200 милиони долари за Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави на средбата…

Њујорк Тајмс: Украина бара од САД воена…

Киев има „нереални очекувања“ за тоа што…