Објавено на:

САД се закани: Ќе ја затвориме секоја компанија што испорачува напредна технологија во Русија

t

Кинеските компании кои се противат на американските санкции и ограничувањата на извозот во Русија може да добијат забрана за набавка на американска опрема и софтвер што им се потребни за производство, изјави за New York Times американската министерка за трговија Џина Раимондо.


Соединетите Држави би можеле целосно да ја затворат секоја кинеска компанија која ќе им пркоси на американските санкции со тоа што ќе продолжи да испорачува чипови или друга напредна технологија за Русија, предупреди Рејмонд, пренесува Ројтерс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД свечено ја отвори постојаната воена база…

Американските копнени сили денеска ја добија својата…

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

Нуклеарна војна во најава? Путин и Шојгу:…

Русија ќе биде принудена да реагира доколку…

„Југословенско сценарио“ вели Москва за намерата на…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на…

(Фото) Магичен поглед и силна порака: Руски…

Специјалниот дописник новинската агенција „ТАСС“, космонаутот на…