Објавено на:

САД се закани: Ќе ја затвориме секоја компанија што испорачува напредна технологија во Русија

t

Кинеските компании кои се противат на американските санкции и ограничувањата на извозот во Русија може да добијат забрана за набавка на американска опрема и софтвер што им се потребни за производство, изјави за New York Times американската министерка за трговија Џина Раимондо.


Соединетите Држави би можеле целосно да ја затворат секоја кинеска компанија која ќе им пркоси на американските санкции со тоа што ќе продолжи да испорачува чипови или друга напредна технологија за Русија, предупреди Рејмонд, пренесува Ројтерс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД се противат на „едностраното“ признавање на…

САД се противат на „едностраното“ признавање на…

Кина започна дводневни воени вежби околу Тајван

Кина започна дводневни воени вежби околу Тајван,…

Ники Хејли: Ќе гласам за Трамп

Поранешната републиканска кандидатка за претседателска номинација во…

Српска компанија на црната листа на САД…

Компанијата „Соха инфо“ од Нови Бановац минатата…

ЕУ не планира да ѝ ги врати…

Европската унија нема намера да ги врати…