САД се непредвидливи: Русија се подготвува за евентуални финансиски санкции

t

Руските власти имаат планови да ги ублажат последиците доколку САД воведат забрана за националните банки да вршат одредени трансакции во долари, изјави за новинарите во средата прес-секретарот на рускиот претседател Дмитриј Песков.

„Постојат планови за заштита од ризици и за ублажување на последиците од таквите непредвидливи дејства“, рече Песков.

„Повторувам: ние постојано ги повикуваме Соединетите Држави да се откажат од провокативните акции и да се откажат од поттикнување тензии на европскиот континент“, рече портпаролот на Кремљ.

Непредвидливото однесување на САД во однос на санкциите е точка на загриженост за Кремљ, истакна Песков.

„Ова дефинитивно го загрижува Кремљ бидејќи однесувањето на САД во однос на санкциите е апсолутно непредвидливо. Соединетите држави ја задржуваат својата непредвидливост на меѓународно ниво во овој поглед“, додаде портпаролот на Кремљ.

На 29 јануари, Блумберг објави, повикувајќи се на извори и доверливи документи, дека САД и ЕУ го финализираат развојот на антируски санкции што треба да се активираат во случај ситуацијата околу Украина да се влоши. Ограничувањата подразбираат забрана за најголемите руски банки да вршат одредени трансакции од банка до банка во долари, објави новинската агенција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…

САД: Руската инвазија на Украина ќе предизвика…

Амбасадорката на САД во Обединетите нации, Линда…