САД ставија вето: Засега нема крај на војната во Газа

t

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во Советот за безбедност на Обединетите нации за актуелниот прекин на огнот во Газа. Русија се огласи и рече дека со таа одлука Америка осудила илјадници цивили на смрт.
За резолуцијата гласаа 13 членки на Советот за безбедност на ОН. САД беа против, а Велика Британија воздржана. Коавтори на резолуцијата се 97 земји, членки на ОН.


„Не е претерување да се каже дека денеска ќе биде еден од најтемните денови во историјата на Блискиот Исток. Откако уште еднаш го блокираа повикот за прекин на огнот во палестинско-израелската конфликтна зона, нашите колеги од САД буквално пред наши очи егзекутираа илјадници, ако не и десетици илјади, цивили во Палестина и Израел, вклучувајќи жени и деца, како и официјални лица. ОН се обидуваат да им помогнат. Историјата ќе ги суди овие постапки на Вашингтон“, изјави заменик постојаниот претставник на Русија во ОН Дмитриј Полјански.


Од друга страна, заменик-постојаниот претставник на САД во ОН Роберт Вуд изјави дека резолуцијата „не е во допир со реалноста“. Покрај тоа, САД не беа задоволни што документот не содржи осуда на движењето Хамас, ниту пак го потврди правото на Израел на самоодбрана.
Израел им се заблагодари на САД што ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН
Пратеникот на Израел во Обединетите нации, Гилад Ердан, му се заблагодари на американскиот претседател Џозеф Бајден што е „постојано“ со Израел, откако САД вечерва ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност со која се повикува на итен прекин на огнот во Газа.


„Малку светлина отфрли многу темнина“, рече Ердан во изјавата, алудирајќи на еврејската Ханука, наречена и Фестивал на светлината.
Тој додаде дека „шокантно е тоа што додека Хамас истрелува ракети врз Гуш Дан, област во Тел Авив, од населените области во јужниот дел на Газа, ОН се зафатени со разгледување на резолуција која дава погрешна слика и не го ни осудува Хамас“.
Ердан рече дека е можен прекин на огнот, но само, како што нагласи, „со враќање на сите заложници и уништување на Хамас“.
Палестинските власти го осудуваат американското вето на нацрт-резолуцијата за прекин на огнот
Палестинскиот амбасадор во Обединетите нации, Ријад Мансур, изјави дека е „тажен ден“ во врска со одлуката на САД да стават вето на нацрт-резолуцијата на Советот за безбедност со која се повикува на итен прекин на огнот во Газа.
Мансур додаде дека верува дека еден ден оние кои, како што наведе, „не ја гледаат реалноста“, на крајот ќе одговорат на „масовниот притисок на човештвото, од едниот до другиот крај на светот, со милијарди луѓе кои бараат прекин на огнот. “


„Ние сме исто толку вознемирени како и нашиот народ, кој е бесен на системот на ОН – во Обединетите нации, во Советот за безбедност, на Генералното собрание. И двајцата се лути и фрустрирани затоа што ја гледаат оваа огромна израелска воена машина која убива илјадници луѓе. , а сепак безбедноста на Советот е парализирана“, рече Мансур.
Палестинскиот премиер Мохамед Штаје, исто така, го осуди американското вето, велејќи дека „неуспехот на Советот за безбедност“ е нова дозвола за, како што наведе, „продолжување на убиствата, уништувањето и раселувањето“.
„Употребата на ветото го разоткрива лицемерието на тврдењата на САД дека се грижат за животите на цивилите“, рече Стаје во изјавата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Хорор: Маж ги убил сопругата и трите…

Пет мртви тела, меѓу кои и три…

Директорот на ФБИ: „ТикТок“ е проблем за…

Директорот на ФБИ, Кристофер Реј изјави дека…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Израел ги повикува амбасадорите и испраќа „силна…

Израелското Министерство за надворешни работи соопшти дека…