Објавено на:

САД: Цврсто стоиме зад Литванија, ќе ја заштитиме од руските закани!

t

САД цврсто стојат зад своите сојузници во НАТО и Литванија, изјави портпаролот на Стејт департментот.

Нашата посветеност на членот 5 од Северноатлантскиот договор и принципот дека нападот врз еден од нас е напад врз сите нас е „железо“, изјави портпаролот Нед Прајс.

Причината за уверувањето претходно денеска ја даде секретарот на рускиот Совет за безбедност Николај Патрушев.

Ветеранот на КГБ им се закани на Литванците дека ќе бидат оштетени од одлуката на Вилнус да го ограничи транзитот на стоки преку територијата на Литванија до руската ексклава Калининград.
Литванските власти се повикаа на колективната одлука на Европската унија да не дозволи стоки вклучени во списоците за санкции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Бајден откри колку американски војници има во…

Во Европа има неколку десетици илјади американски…

„Ќе ги испратиме вашите синови да се…

Познатиот американски новинар Такер Карлсон на социјалната…

(Видео) ЕКСПЛОЗИИ кај американската амбасада во Багдад!

Околината на американската амбасада во специјално обезбедената…