Објавено на:

САД: Цврсто стоиме зад Литванија, ќе ја заштитиме од руските закани!

t

САД цврсто стојат зад своите сојузници во НАТО и Литванија, изјави портпаролот на Стејт департментот.

Нашата посветеност на членот 5 од Северноатлантскиот договор и принципот дека нападот врз еден од нас е напад врз сите нас е „железо“, изјави портпаролот Нед Прајс.


Причината за уверувањето претходно денеска ја даде секретарот на рускиот Совет за безбедност Николај Патрушев.

Ветеранот на КГБ им се закани на Литванците дека ќе бидат оштетени од одлуката на Вилнус да го ограничи транзитот на стоки преку територијата на Литванија до руската ексклава Калининград.
Литванските власти се повикаа на колективната одлука на Европската унија да не дозволи стоки вклучени во списоците за санкции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кој прави заговор во НАТО? Северна Кореја…

Северна Кореја ги обвини Соединетите Американски Држави…

Повод за официјална војна: САД ќе испорача…

Медиуми: Америка ќе испорача ПРО системи со…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Литванија ќе продолжи да го блокира Калининград

Јасно ѝ кажав на претседателката на Европската…

Гугл контра Врховниот суд: Вработените ако сакаат,…

После одлуката на Врховниот суд на САД практично…