Објавено на:

САД ќе остават 100.000 војници во Европа

t

САД навестуваат дека уште некое време во Европа ќе имаат стационирано 100 000 војници, освен доколку Русија не почне сериозно да им се заканува на Шведска и Финска или членките на НАТО.

Си-Ен-Ен, повикувајќи се на американски официјални лица, наведува дека е можно САД да дозволат и привремено зголемување на бројот на војници доколку НАТО спроведе повеќе воени вежби во регионот, а, исто така, може да креираат и опремат дополнителни бази во Европа доколку се промени безбедносното опкружување.


По руската инвазија, САД го зголемија бројот на свои војници во Европа од околу 60 000 на 100 000, за да може да му дадат поддршка на НАТО.

Извор: МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенаторот Ковитиди: Американското „партнерство“ во Пафицикот е…

Механизмот инициран од САД за партнерство во…

Официјален Вашингтон: Македонија што побрзо да ги…

Американската Влада излезе со став во однос…

Обама за пресудата: Ова е напад на…

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама во…

Макрон: Абортусот е фундаментално право на жените

Францускиот претседател, Емануел Макрон во петокот рече…

Бајден: Ова е тажен ден за судот…

Претседателот Џо Бајден рече дека одлуката на…