САД ѝ донираше на Хрватска два воени хеликоптери вредни 50 милиони долари

t

Утринава со американски воен авион во Хрватска и беа испорачани два хеликоптери „УХ-60М Блек Хок“ за стратешки транспорт Ц-17 до аеродромот „Фрањо Туѓман“ во Загреб.

Станува збор за донација од САД вредна околу 50 милиони долари, пренесува хрватскиот портал „24 часа“.

Хеликоптерите пристигнаа расклопени во кутии, а со нив дојдоа и американски механичари кои ќе ги склопуваат и подготвуваат.

Авионите привремено ќе бидат сместени во Плесо, а Хрватска ќе купи уште два такви хеликоптери за околу 100 милиони долари.

Хеликоптерите на аеродромот ги пречекаа министерот за одбрана Марио Баножиќ и началникот на Генералштабот на ОСЗР Роберт Храњ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…

САД: Руската инвазија на Украина ќе предизвика…

Амбасадорката на САД во Обединетите нации, Линда…

Бајден се предомисли: Се уште сака да…

Бајден се предомисли, се уште сака да…

(Фото+видео) Пелоси пристигна во хотелот со огромно…

Спикерката на Претставничкиот дом на САД, Ненси…