Објавено на:

„Сака да влезе во првата лига во која не припаѓа“ Исмеан обид на Зеленски да се сретне со Путин

t

Рускиот сенатор Алексеј Пушков го исмеа обидот на украинскиот претседател Владимир Зеленски да се сретне со претседателите на Русија и на САД Владимир Путин и Џозеф Бајден во трилатерален формат.
„Зеленски се обидува да влезе во првата лига во која не припаѓа. Никому не му требаат такви преговори освен него – и тоа не е доволно“, напиша Пушков на Телеграма.

Тој додаде дека оваа иницијатива е уште еден неуспешен обид за самопромоција.
Зеленски не сака или не може да разбере дека Украина не е посебен независен субјект на западната политика, туку нејзин додаток“, коментира рускиот сенатор.

Како што соопшти претходно шефот на администрацијата на украинскиот претседател Андреј Јермак, претседателот на Украина Владимир Зеленски му предложил на американскиот лидер Џозеф Бајден да организира трилатерална виртуелна средба со рускиот претседател Владимир Путин. Сепак, од Кремљ велат дека не добиле предлог за средба од Вашингтон.

Портпаролката на Белата куќа Џен Псаки вчера на брифинг со новинарите изјави дека засега нема што да каже за тоа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…