Објавено на:

Сали: Вакцини примиле 46% од населението, ама заедно со природниот имунитет процентот достигнува 75% – како нација сме имунизирани

t

Официјално сме вакцинирани 46 отсто, но по природен пат имунизирани сме 75 отсто, што значи можеме да се сметаме за имунизирана нација, објасни вечерва во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 министерот за здравство Беким Сали.

Тој рече дека кампањата со мобилните екипи за вакцинација била позитивна, но незадоволителна.


– Последна активност за вакцините ни беше мобилните екипи кој што се движеа на 14 локации. До тој момент имавме 1.500 до 2.000 нововакцинирани неделно, односно со таа кампања достигнавне до 3.500 неделно. Сметам дека кампања ја заврши својата работа, имаше позитивен одзив од граѓаните, незадоволителен, меѓутоа позитивен. За жал ние како држава сме снабдени врз основа на нашите проекци за таа бројка од 70 отсто вакцинирани која ни беше цел за заштита на нашите граѓани. Официјално се вакцинирани 46 отсто од населението. Серолошката анализа која што ја направивме испадна дека нашите граѓани се 75 отсто имунизирани по природен пат со прележување, што ни дава комфор дека може да се сметаме за имунизирана нација – рече Сали.

Извор: Слободен печат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повторно иста приказна: САД обезбедуваат 119 милиони…

САД обезбедуваат 119 милиони долари на вакцини…

Сали: Се додека секојдневно добиваме бројки од…

Се додека секојдневно добиваме бројки од 80…

Грција и Бугарија отворени како „пупка“ за…

Патувањето во Грција и Бугарија отсега ќе…

Сали за 100 дена Влада: Преку пораки…

На Форумот 100 дена од мандатот на…

Вакцините веќе не се профитабилни: Астра Зенека…

Вакцините на AstraZeneca бележат пад на продажба…