Самка го напушта бродот, ќе paзмислел дали да соработува со новата Влада на CДCM

t

Вчера, претседателот на Партијата за целосна еманципација на Ромите, Самка Ибраимовски изјави дека си поднесува оставка од функцијата заменик директор на Македонија пат и дека ќе размисли за понатамошна соработка со владата.

Вчера анализиравме во партијата што сме добиле од 2016 до сега. Имаше големо разочарување од целото тоа чекање нешто да се случи.

Со овој кабинет направивме многу. Владата требаше да направи анализа дека овој кабинет работел, но се случи да се згасне моето министереско место. И според мене тоа беше најголемата грешка, вели Ибраимовски.

Претесадтелот на ПЦЕР вели дека не се ценеле гласовите што за владината коалиција ги носела партијата. Тој вели дека има околу 120.000 Роми во Македонија ,затоа постои иницијатива да се соберат сите ромски партии и да направат платформа за да се обединат во една партија, а целта е да се постигне она што го бараат граѓаните Роми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ и ДПМНЕ се обединети во предаторска…

СДСМ и ДПМНЕ се обединети во предаторска…

ВМРО кворумска повторно заеднички со СДСМ и…

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ денеска заеднички изгласаа директор…

Апасиев: Честито на младите, широката коалиција СДС-ДПМНЕ…

Лидерот на Левица и пратеник во Собранието…

Груевски: Рестартирање на пропаднатите “споменици на транзицијата”,…

Претходната Влада предводена од Груевски започна проект…

Богоев: Веќе се е јасно, во Македонија…

Потпретседателот на СДСМ Стефан Богоев во своја…