Самохраните мајки на протест, го кренаа гласот да си ги побараат своите права

t

Самохраните и еднородителските семејства се соочуваат со сериозни проблеми во надлежните институции и тоа е причината поради која невладината „Една може“ излезе на мирен марш во центарот на Скопје. Самохраните мајки не може да ги остварат своите права поради корумпираност на институциите и нестручен кадар што резултира и покрај пресудите да не можат да си ги видат своите деца, порачаа присутните на маршот, кој почна во „Жена Парк“ и заврши пред Министерството за труд и социјална политика.

Присутните побараа поддршка од државните институции, крај на игнорантноста на вработените во центрите за социјална работа, дефинирање на статусот самохран родител и поддршка за децата кои потекнуваат од самохрано семејство.


„Нашата борба е речиси децениска. По сите законски механизми кои ги употребивме, ни остана само ова. Излегуваме на улица во име на секоја самохрана мајка и еднородителско семејство во државата и бараме поддршка од државните институции. Бараме дефинирање на статусот на самохраност и третман врз основа на статус, а не врз основа на неможности“, вели Дороти Пачкова од „Една жена“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голема крводарителска акција во просториите на Град…

Голем број граѓани, меѓу кои и вработени…

Викендов нестабилно време со дожд, грмежи и…

Времето денеска ќе биде променливо облачно и…

Делови од повеќе скопски општини денеска без…

Од ЕВН известуваат дека поради технички зафати…

ССМ најави масовни протести од утре: Не…

За време на протестите од 1-ви Мај,…

Резерват во Швајцарија нов дом за две…

Двете мечки од скопската зоолошка, отпатуваа во…