Објавено на:

Само во Србија: Кој го проектирал овој пешачки премин?!

t

Необичен пешачки премин се појави во населбата Земунска порта – наместо да ги носи граѓаните од едната страна на улицата на спротивната, ги носи на островче.

Кој и да го дизајнирал, ќе пропаднел во првата година на факултет, вели сообраќајниот инженер Мирко Радовановац, со кого репортерот N1 разговарал во населбата Земунска капије.

„Мислам дека ова е целосно апсурдно, очигледно некој овде сакал да ја следи оваа пешачка комуникација која минува низ средината на овој парк и продолжува таму на тротоарот. Значи очигледно нешто не е во ред бидејќи се гледа дека рабниците не се срушени, дека таму има зеленило, па не е наменето пешаците да дознаат, некој згрешил“, објасни Радовановац.

Фотографиите од овој пешачки премин веќе станаа вирални на социјалните мрежи, каде граѓаните оставаат хумористични коментари од типот дека станува збор за еден вид „тест на алкотест“, бидејќи ако паднете во зеленилото значи дека не треба да седите зад воланот , или дека всушност е премин од Србија до Хогвортс.

„Ова е навистина шега, не знам кој го направи проектот, но ова е реално… Мислам дека никој не би помислил да помине таму низ таа кал, очигледно тука има некоја грешка. Тука треба да се стави ограда, да се стави пешачки премин таму да се оди, да се продолжи со таа пешачка комуникација“, рече Радовановац.

Откако сликите од пешачкиот премин почнаа да се шират на интернет, некој ја пресекол вегетацијата на островот, но Радовановац истакнува дека тоа не е решението и дека таквиот премин се уште не е безбеден.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Официјално: Ѓоковиќ ќе настапи на Олимписките игри…

Сега и официјално е потврдено: Новак Ѓоковиќ…

„Фајненшл тајмс“: Србија го добива најголемиот рудник…

Српскиот претседател Александар Вучиќ се подготвува да ѝ…

Рускиот „Military Review“: Воениот баланс на Балканот…

Република Србија е загрижена за својата безбедност…

Благ пораст на цената на становите во…

Индексот на цените на становите РГЗ за…

Советот за безбедност на Србија назначи нов…

Советот за национална безбедност на Србија на…