Објавено на:

Само 1 од 3 гласачи во САД сè уште верува во „американскиот сон“

t

Делот од Американците кои мислат дека секој што работи напорно може да напредува во животот е преполовен од минатата година.

Нешто повеќе од една третина од Американците (36%) сè уште веруваат во таканаречениот американски сон, идејата дека секој може да напредува ако работи напорно, покажа анкетата на Wall Street Journal-NORC објавена во петокот. Тоа е едвај половина од процентот кој потврдно одговорил на слично прашање минатата година, што ја одразува сè помрачната перспектива за американската економија.

Додека 45% мислеа дека американскиот сон некогаш се остварил, но повеќе не се остварил, 18% рекле дека никогаш не бил вистина – повеќе од двојно повеќе од процентот на испитаници кои го дале истиот одговор пред десет години.

Верувањето во оваа идеја, некогаш централно за американскиот идентитет, навидум опадна од минатата година, кога 68 отсто од испитаниците се согласија со слично формулирана изјава: „Ако луѓето работат напорно, веројатно ќе напредуваат во Америка“. Сепак, поскромни 48% од анкетираните од друг давател на истражување во 2016 година сè уште веруваат во американскиот сон, што е намалување од 53% во 2012 година.

Половина од испитаниците на анкетата во петокот, спроведена минатиот месец, рекле дека животот во САД бил полош од пред 50 години, додека само 30 отсто рекле дека станал подобар. Половина, исто така, се согласија дека економскиот и политичкиот систем е „натрупан против луѓе како [нив]“, додека само 39% не се согласуваат.

Процентот што се гледаше себеси како обесправена класа беше во голема мера константен од минатата година, кога 51% се согласија со изјавата „Често, се чувствувам како да сум еден од луѓето на кои елитите во оваа земја гледаат презирно“, а 39% не се согласуваат.

Возраста беше главен индикатор за верување во американскиот сон, при што само 28% од оние помлади од 50 години веруваа дека напорната работа ќе ги доведе напред во животот, во споредба со 48% од оние над 65 години. Мажите имаат многу поголема веројатност да имаат доверба во моќта на напорна работа од жените (46% наспроти 28%).

И покрај ова очигледно разочарување, испитаниците имаа поповолна перспектива за економијата отколку во двете претходни анкети на WSJ-NORC, при што 35% ја оценија како „добра“ или „одлична“ во споредба со само 17% кои го кажаа истото во мај 2022 година. Инфлација падна од минатогодишниот максимум во четири децении, што значи дека на Американците можеби им е полесно да врзат крај со крај, иако цените остануваат значително повисоки отколку пред пандемијата „Ковид-19“, а другите неодамнешни анкети покажуваат дека економијата останува главен извор на вознемиреност.

Американскиот претседател Џо Бајден се бореше да ја зајакне поддршката за неговиот реизбор поради широко распространетата перцепција дека лошо управувал со економијата. Над половина од испитаниците на истражувањето на Фајненшл Тајмс-Мичиген Рос, спроведено претходно овој месец, рекоа дека биле финансиски полоши под Бајден, додека речиси половина се согласиле дека политиката на демократот и наштетила на економијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департмент: Америка испраќа оружје во вредност…

Америка денеска објави нов пакет помош од…

Маск е против американските такси за кинеските…

Извршниот директор и сопственик на „Тесла“ Илон…

Додик во негов стил: Попрво ќе исчезнат…

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, денеска…

Путин одобри користење на американските средства во…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за…

САД се противат на „едностраното“ признавање на…

САД се противат на „едностраното“ признавање на…