Објавено на:

Саудиска Арабија и Иран со заедничка поддршка за Палестинците: “Да се запрат злосторствата на режимот”

t

Во првиот телефонски разговор откако ескалираше израелско-палестинскиот конфликт, меѓу иранскиот претседател Раиси и неговото кралско височество Мохамед бин Салман, тие се согласија за потребата, како што велат нивните МНР, да се запрат израелските воени злосторства против Палестина.

Според информациите кои ги пренесуваат тамошните медиуми, во разговорот било нагласено исламското единство и двајцата изразиле став дека “злосторствата на режимот и зеленото светло на САД ќе доведат до катастрофална опасност за режимот и неговите поддржувачи”.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израел го обвини Гутереш дека е на…

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

САД: Не баpаме војната да заврши затоа…

Заменик-советникот за национална безбедност на САД, Џон…

Путин: Русија и Иран „градат моментум“ во…

Двете нации соработуваат на различни полиња, од…

Иранскиот претседател пристигна во Москва

Ебрахим Раиси треба да се сретне со…