Објавено на:

Саудиска Арабија официјално стана членка на БРИКС

t

Саудиската телевизија Екбарија објави дека кралството официјално се приклучи на БРИКС.


Официјално, Кралството стана полноправна членка на групата БРИКС, во која се Русија, Кина и други земји, што ја зајакнува својата позиција во светот“, објави телевизијата.


Покрај Саудиска Арабија, на БРИКС му се придружија Иран и Обединетите Арапски Емирати.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на 27 ноември изјави дека БРИКС ќе ја зголеми предноста во однос на Г7 со влезот на нови членки на 1 јануари. Тој истакна дека целта на Западот е да го отстрани кремот од глобалната политика, економија и други области за да си обезбеди сопствена благосостојба. Лавров додаде дека западните земји се обидуваат да ги постигнат овие цели со „неоколонијални методи“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Русија мора секогаш да биде чекор…

Русија мора секогаш да биде чекор понапред…

Путин: Руската одбранбена индустрија ги исполнува задачите…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руската…

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Маск е против американските такси за кинеските…

Извршниот директор и сопственик на „Тесла“ Илон…