Светот застана – дали ова значи војна?! – НАТО ќе одговори на секој напад врз инфраструктурата на членките на Алијансата

t

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во четвртокот рече дека намерниот напад врз инфраструктурата на сојузниците ќе добие решителен одговор, по, како што ги нарече, актите на „саботажа“ на гасоводите „Северен тек“.

„Сите моментално достапни информации укажуваат дека ова е резултат на намерни, непромислени и неодговорни акти на саботажа“, се вели во соопштението на НАТО.

„Ние, како сојузници, се обврзавме да се подготвиме, одвраќаме и да се браниме од присилната употреба на сила и други хибридни тактики од страна на државните и недржавните актери. Секој намерен напад против критичната инфраструктура на сојузниците би бил дочекан со обединет и решителен одговор “, вели Столтенберг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во четврток е последниот неработен ден за…

Овој четврток ќе биде последниот неработен ден…

Внимавајте: Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…

Ковачевски на Самитот Западен Балкан-ЕУ во Тирана

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со лидерите од…

Захарова: Нема да се повлечеме од нуклеарната…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Утринска магла, променливо облачно и слаб ветер

Наутро наместа со појава на магла, во…