СДСМ и ДУИ го оставаат здравството во хаос, 13-ти ден не работат операционите сали на Хирургија

t

13-ти ден не работат операционите сали на Хирургија, СДС и ДУИ го оставаат здравството во хаос. Десетици и стотици пациенти се препраќаат по другите болници во Скопје затоа што Хирургија на Клинички не работи, а од пред 2 дена апаратите за компјутерска томографија и РТГ исто така не работат. Како да не беше доволен хаосот со операционите сали, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

-И додека Клинички колабира, најмалку петмина од раководството и администрацијата на Хирургија, меѓу кои и Адмир Дајоски економскиот директор на Торакална, среде хаосот заминале на патување на Азурен Брег. Знае ли министерот во заминување дека тој, СДС и ДУИ прават несогледлива штета за здравството? Негрижата кон здравството кое оваа власт го манифестираше изминативе години сега се излеа целосно на површина, се наведува во партиското соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ порачуваат: „За ова одговорност мора да има“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Опасни бетонски блокови висат од тераса, местото…

На Единствениот повикувачки бој за итни случаи…

Тивок бојкот во СДСМ

Изборот на нов лидер на СДСМ пред…

Алтернатива откри кој ќе биде министер за…

На денешниот состанок на Централното претседателство на…

(Видео) ,,Фуријата” со два гола за три…

Фудбалската репрезентација на Шпанија поведе со 2-0…

Денеска се слави Св. Еразмо Охридски, уште…

Денеска се слави Св. Еразмо Охридски. Уште…