СДСМ и ЦДУ потпишаа меморандум за соработка

t

Денес во просториите на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, потпиша меморандум за соработка со претседателот на Централна Демократска Унија, Рикардо Сали.

Со потпишувањето на меморандумот за соработка, како што беше посочено, СДСМ и ЦДУ заеднички ќе работат на креирање политики и спроведување мерки кои се од интерес на граѓаните и исполнување на стратешката цел – членството на Северна Македонија во ЕУ.

Воедно, со потпишувањето на меморандумот, со кој се проширува соработката со сите општествени и политички чинители, а во насока на продолжувањето на активностите кои означуваат обезбедување европска иднина за граѓаните, се потврдува соработката помеѓу СДСМ и ЦДУ која има за цел обезбедување на европски стандарди и креирање и спроведување одржливи јавни политики со кои ќе се обезбеди просперитет за граѓаните и државата.

СДСМ и Коалицијата за европска Македонија се залагаат и активно придонесуваат кон развиена и европска држава. Европскиот пат е единствениот пат кој може да донесе промена во Северна Македонија и да ја претвори надежта во реалност, велат од СДСМ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата донесе одлука за испраќање на македонски…

Владата на Република Македонија на предлог на…

ЦУК: Жителите на Куманово да не пијат…

Утрово, денеска, до Центарот за управување со…

Влада: Да се запре рушењето на стадионот…

Владата синоќа на седница донесе одлука да…

(Видео) Вучиќ и Додик: Србите не се…

Во пресрет на утрешната седница на Генералното…

Зеленски бара НАТО да ја соборува руската…

Северноатлантската алијанса мора да собори руски воени…