Објавено на:

Северна Кореја предупреди на „уништувачки“ нуклеарен одговор

t

Вашингтон и Сеул се подготвуваат за војна, а Пјонгјанг нема да „стои со скрстени раце“, објави Министерство за одбрана на Северна Кореја.

Севернокорејското Министерство за одбрана ги обвини САД и Јужна Кореја дека се подготвуваат за „нуклеарна војна“, предупредувајќи дека секоја употреба на сила против Северна Кореја ќе биде „дочекана со превентивен и разорен одговор“. Изјавата на министерството дојде откако силите на Пјонгјанг тестираа балистичка ракета.

Ракетата била лансирана во близина на источниот брег на Северна Кореја во неделата и паднала во морето 20 минути по експлозијата, според јапонската крајбрежна стража.

Набргу по лансирањето, Министерството за одбрана објави соопштение во кое ги обвини „американските и јужнокорејските воени насилници“ за засилување на подготовките за „нуклеарна војна“, повикувајќи се на состанокот на американско-јужнокорејската нуклеарна консултативна група во петокот во Вашингтон, по што Белата куќа соопшти дека САД ќе го искористат „целиот опсег на американските капацитети, вклучително и нуклеарните“, за да ја одбранат Јужна Кореја од напад на северот.

Во соопштението на министерството, исто така, се осудува пристигнувањето на USS Missouri, подморница на нуклеарен погон, во Јужна Кореја во неделата, и се опишани воените вежби одржани во август од американските и јужнокорејските сили како „еклатантна декларација за нуклеарна конфронтација“.

„Никогаш нема да застанеме со скрстени раце и да ги гледаме провокативните дејствија на Соединетите држави“, соопшти Министерството, додавајќи дека севернокорејските сили се подготвени „темелно да го неутрализираат обидот на САД и нивните следбеници да предизвикаат нуклеарна војна“.

„Секој обид на непријателските сили да употребат сила против Демократска Народна Република Кореја ќе биде дочекан со превентивен и разорен одговор“, се заклучува во соопштението.

По краткото отежнување за време на вториот дел од мандатот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, Северна Кореја ја засили својата програма за тестирање на проектили по инаугурацијата на Џо Бајден и изврши повеќе од 100 лансирања од почетокот на 2022 година. САД, во меѓувреме, го зголеми обемот и зачестеноста на своите воени вежби со Јужна Кореја, додека Белата куќа го предупреди Пјонгјанг двапати оваа година дека првиот нуклеарен напад од северот „е неприфатлив и ќе резултира со крај на режимот (Ким Џонг) Ун“.

Северна Кореја успешно стави шпионски сателит во орбитата во ноември, а една недела подоцна тврдеше дека снимила „детални“ снимки од американските воени инсталации, носачите на авиони и Белата куќа. Јужнокорејските шпиони тврдат дека северот се подготвува да ја изврши својата прва нуклеарна проба од 2017 година следната година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Вучиќ: Американски компании ќе градат големи проекти…

Имаме големи економски проекти, американските компании градат…

Едно лице загина, а осум се ранети…

Едно лице загина, а осум се ранети…

Белата куќа нема коментар за израелските напади…

Белата куќа нема коментар за израелските напади…