Сега се е јасно: Бугарија е подизведувач на Атинска политика кон Македонија, не се надевајте на датум и нормални преговори со ЕУ

t

-Бугарија е само подизведувач на атинската политика кон Македонија…

Бугарија кога мислеше дека ќе ја добие Македонија соработуваше и со Москва, па и со Берлин…

Најмал проблем за нив е да соработуваат со Атина, со надеж како што велат да ја “ребугарузираат Македонија”…

Впрочем, Бугарија има повеќе меѓудржавни договори со Грција кои се однесуваат на затворање на македонското прашање по нивен заеднички интерес…

Втората фаза од Преспанскиот договор веќе ја спроведува Софија, во своја, но и во корист на Атина…

Позицијата на Грција и позицијата на Бугарија кон македонското прашање се идентични…

Ставот на Мицотакис е: “Ќе пробаме преку пристапните преговори за влез во ЕУ да ги исправиме грешките на Преспанскиот Договор во врска со јазикот и националноста на Северна Македонија.”

Не се надевајте на датум, а уште помалку на временски нормални преговори за членство во ЕУ, доколку сега не се заземе јасен државен став за македонското прашање…

П.С. После неколку години, ако сеуште некој мисли дека Преспа е добро решение за македонскиот идентитет и јазик, тогаш има проблем со основните познавања на историјата, политиката и основното образование, пишува на Фејсбук екс-пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.

Да потсетиме дека Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Софија и Скопје, како и Препсанскиот договор меѓу Скопје и Атина да бидат вклучени во преговарачката рамка за членство на Македонија во ЕУ, побара бугарскиот претседател Румен Радев за време на разговорите со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис.

За време на средбата во Софија, Радев и Мицотакис заземале заеднички дека европската интеграција на Република Македонија е во интерес на целиот регион, но процесот треба да се поврзе со почитување на европските вредности и преземените обврски во билатералните договори, пишуваше во соопштение од кабинетот на бугарскиот претседател.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Експлозии, сирени и борбени авиони во…

Експлозии, сирени и борбени авиони во Техеран.…

(Видео) НОВА ВОЈНА?! Кој го напаѓа Иран,…

Во моментов се слушаат голем број воени…

Честитки – Се одржа првиот конгрес на…

Почитувани, подржувачи, симпатизери и членови на ДЕСНА.…

(Видео) Голема експлозија во Иран, дел од…

Силна експлозија се слушнала во воена фабрика…

(Видео) Адмирал на НАТО: Подготвени сме за…

НАТО разбира дека амбициите на Русија ги…