Седница на Централниот одбор на СДСМ, Митрески нов спикер

t

Се цртаат политичките контури – предлогот Јован Митрески да биде нов претседател на Собранието пред Извршниот одбор на СДСМ. Џафери во јануари од законодавниот дом ќе се пресели на Илинденска број 2. Опозицијата тврди дека ќе нема легитимитет.

Седница на централниот одбор на СДСМ. Пред партиските тела е предлогот, координаторот на пратеничката група, Јован Митрески да биде нов претседател на Собранието. Ова следува откако интегративците предложија, актуелниот спикер Џафери, да биде технички премиер во преодната владата за спроведување на изборите. Според ВМРО-ДПМНЕ, Џафери ќе нема легитимитет.

Извор

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Битиќи: Со Планот за раст на ЕУ…

„Политичката понуда веќе е јасна, само коалицијата…

Европски систем за правда и целосен ветинг…

Клучна определба во новиот мандат на СДСМ…

СДСМ ги осуди заканите меѓу Мицкоски и…

Претстојните избори се клучни за иднината на…

Во новиот мандат на СДСМ 1,35 милијарди…

СДСМ во новиот мандат обезбедува историски највисока…

Лукаревска: Имаме јасен план за модернизација и…

Нашата определба е европска Македонија, зашто сакаме…