Семејство што живееле на грбот на скопјани: Ова се “пипците” на Меџити и Мицкоски кои го блокираат КХС

t

Едно семејство ја блокира работата на јавното претпријатие Комунална хигиена Скопје.

На социјалните мрежи се појави список на вработени во јавното претпријатие од кои седуммина се со исто презиме и од исто семејство, како што пишува во објавата, 300 до 400 луѓе вработени во претпријатието воопшто не знаат каде се наоѓа и не одат на работа.

40-тина вработени во ТРЕТА СМЕНА во Чаир 😂😂😂

7-мина со презиме ДАРЛИШТА 🤣🤣🤣

Претседател на Синдикатот во КХ е Делија ДАРЛИШТА 😂😂😂

Иначе во Комунална Хигиена некогаш имало 1600 вработени, а денес има околу 1200, од кои од 300 до 400 воопшто и не знаат каде е КХ.

п.с. На списоков 80% не одат воопшто на работа… не се сите неработници 😂

п.с.с. Има уште списоци 😂🤣😂

п.с.с.с. Отидов ја по ЧИЗМИТЕ 😂😂😂

И заборавив… ДАНЕЛА Е КРИВА ЗА СФЕ 😂😂😂 – стои во објавата на Фејсбук.

Во продолжение списокот на вработени кои оделе само трета смена.

Претходно на прес-конференција, директорката на прептијатието Косана Николиќ-Мазнева, објави дека поради одлуката да не добиваат плата лица кои не одат на работа и применување на законот со кој се обезбедува сменско работење во претпријатието, истата добивала закани по нејзиниот живот.

Актуелната криза која што се случува со Комунална хигиена Скопје, според информации на Инфомакс е организирана и оркестрирана од страна на Изет Меџити, кој откако остана на ветрометина од својата матична партија своите сили ги има здружено со Арбен Таравари и Христијан Мицкоски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Митовски: Никогаш, никому американците не влепиле ваков…

Не дека многу ги почитувам или поздравувам…

Заменикот на Блинкен го потопи Мицкоски: Од…

„Има понуда на маса. И ако сакате…

Меџити: Се залагаме во Македонија да не…

Демократско движење се залага во Македонија да…

Меџити: Обезбедивме враќање на КАТО-системот кој долгорочно…

Министерот за здравство Фатмир Меџити попладнево во…

(Фото) Мицкоски ја тужи Левица преку адвокат…

Мицкоски ја тужи Левица преку адвокатот Панче…