Објавено на:

Серија земјотреси во Албанија: Ноќта ќе се помине под отворено небо

t

Серија земјотреси вечерва се регистрирани во соседна Албанија со епицентар во близина на Драч и Тирана.

Дел од потресите се почуствувани и во Македонија.

Според првичните информации на ЕМСЦ, земјотресите се регистрирани доцна вечерва со епицентар кој е на длабочина од 2 километри. Последниот земјотрес е со јачина до 4 степени по рихтер.

Сеизмолозите смируваат додавајќи дека станува збор за редовна сеизмичка стабилност. Според реакциите на жителите земјотресот бил со кратко тресење во хоризонтала. За среќа нема предизвикани материјални штети, ниту повредени граѓани, но поради страв дел од граѓаните најавиле дека ноќта ќе ја поминат под отворено небо.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Курти: Граѓаните на Косово и Албанија да…

Косовскиот премиер Албин Курти денеска од Форумот…

Земјотрес ја стресе Македонија утринава

Земјотрес утрово е регистриран во Македонија. Според…

ЕК откри злоупотреби од 33,5 милиони евра…

Експертите на Европската комисија откриле злоупотреба на…

(Видео) Србите гневни: Албанци го запалија српското…

Србија испрати протестна нота до Амбасадата на…

Малај по повод 111-годишнината од независноста на…

Албанската амбасада во Приштина ја одбележа 111-годишнината…