Се дозна кои земји-членки се против украинското членство во ЕУ

t

Австрија и Унгарија се меѓу членките на блокот кои се очекува да ја попречат европската интеграција на Киев.

Неколку земји-членки на ЕУ веројатно ќе се спротивстават на предложениот пристап на Украина во унијата, објави медиумот „EU Observer“, цитирајќи неименуван дипломат.

За можната интеграција на Киев во европскиот блок треба да разговараат 27-те шефови на влади на ЕУ на самитот во Брисел во декември, откако Европската комисија препорача овој месец да започнат преговори за интеграција. Но, иако се очекува Европскиот совет да го поддржи планот, знаците покажуваат дека процесот може да добие повратен удар од неколку клучни земји-членки, се вели во извештајот на „EU Observer“ во четвртокот.

„Сигурно, Австрија ќе биде опструктивна [за интеграцијата на Украина], но ќе се крие зад Унгарија“, се вели во публикацијата, цитирајќи го коментарот на анонимниот дипломат на ЕУ. „И покрај нејзината нова реторика, Франција навистина не ја сака Украина во ЕУ и Германија игра цинична игра“.

Говорејќи во септември, австрискиот канцелар Карл Нехамер ги отфрли сугестиите дека потенцијалниот пристап на Украина во ЕУ може да биде брз, велејќи дека „треба да има рамноправни услови за игра бидејќи европската заедница, исто така, мора да се сфати сериозно преку рамки за членство што ги поставува за самиот“.

Сепак, Унгарија се смета за главната пречка за европските амбиции на Киев. Премиерот Виктор Орбан рече овој месец дека Украина „во никој случај не е подготвена“ да се приклучи на ЕУ, но ги негираше тврдењата дека приговорите на Будимпешта се поврзани со протестот против блокот кој ги задржува средствата поради наводно кршење на законите и човековите права.

Францускиот претседател Емануел Макрон, исто така, минатата година рече дека Украина е веројатно „децении“ оддалечена од тоа да биде полноправна членка на ЕУ, но неодамна повика на „храброст“ во продолжувањето на проширувањето на блокот.

„Тие [Германија] сакаат да наметнат промени во договорот за ЕУ во име на проширувањето, како што е поквалификувано мнозинство гласови“, продолжи изворот на „EU Observer“. „Промените ќе му дадат на Берлин поголема моќ, но Германците навистина не веруваат дека Украина ќе се приклучи“.

Претходно во ноември, германската министерка за надворешни работи, Аналена Баербок, го нагласи ставот на Берлин да бара прием на Украина во ЕУ, но призна дека ќе бидат потребни „досадни“ реформи за да функционира еден поголем блок. Баербок, исто така, на конференцијата за проширување на ЕУ во Берлин овој месец рече дека интеграцијата на Киев е геополитичка неопходност како „последица на руската агресивна војна против Украина“.

Лидерите на ЕУ на самитот во Брисел на 14 и 15 декември ќе одлучат дали на Украина треба да и се дозволи да води официјални преговори за членство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вашингтон Пост: Украина се мачи да најде…

Киев ја засилува граничната контрола додека десетици…

Бугарија е најнесреќната нација во ЕУ

Истражувањето покажа дека задоволството од животот е…

Путин: Раководството во Киев „полуде“

Прогонувањето на Русите од страна на украинските…

Шпанија издаде предупредување за финансирањето од ЕУ…

Финансиските ресурси на ЕУ за поддршка на…

Таткото на американскиот новинар затворен во Украина…

Гонзало Лира Сениор тврди дека Вашингтон бил…