Објавено на:

Се загреа состојбата и на Корејскиот Полуостров

t

Сеул одговори на, тестирање на интерконтинентална балистичка ракета од Пјонгјанг. Еве како се одвиваа настаните во регионот во четвртокот:

Јапонија објави дека „проектил“ на Северна Кореја паднал во нејзината ексклузивна економска зона во 15:44 часот по локално време.

Ракетата најверојатно интерконтинентална балистичка ракета Хвасонг-17 – способна да стигне до територии или бази на САД.

Јужна Кореја тестираше неколку проектили од земја, море и воздух како итен одговор неколку часа подоцна.

Јапонија тврди дека ракетата на била нов вид на ICBM која летала околу 71 минута до висина од околу 6.000 километри и има дострел од 1.100 километри од местото на лансирање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

20-годишниот Томас Метју Крук е атентаторот на…

Федералната полиција, по деталните проверки, го објави…

Камала Харис, Обама, Буш, Моди, Трудо: Светските…

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, беше…

Неколку часа по атентатот, Трамп ја продолжи…

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, беше…

Бајден веднаш разговараше со Трамп по обидот…

Американскиот претседател Џо Бајден во саботата вечерта…

Денеска се празнуваат Светите маченици Козма и…

Лекари, бесребреници и чудотворци. Овие двајца светители…