Објавено на:

Се затвори уште една врата за Ѓоковиќ

t

По одлуката Новак Ѓоковиќ да биде депортиран од Австралија, стигна известување од Франција дека првиот рекет во светот нема да може да игра ни таму доколку не се вакцинира. Потоа се огласи и Шпанија која истакна дека кој и да влезе во таа земја ќе мора да исполнува здравствени услови, што може да биде проблем за Новак.
Новак Ѓоковиќ моментално се наоѓа во Белград, каде се одмара од сагата што го погоди во Австралија, а не се знае кога и каде би можел да се врати на теренот.
Според последните информации, тоа враќање нема да се случи во Франција, но и во Шпанија. Прво проговори Фелисијано Лопез, кој е директор на Мастерсот во Мадрид, кој истакна дека е полесно со вакцината, но се надева дека ќе може да смета на Ѓоковиќ на турнирот во мај.
„Двете страни, Австралија и Новак, направија лоши работи. Кога велам дека она што почнува лошо завршува полошо, тогаш тоа е случај. На горната табела има еден невакциниран тенисер. Многу е полесно со вакцината. Верувам дека поради тоа падна, но од друга страна секој има право да прави што сака со својот живот. Секако дека сметам на него за турнирот. На сите би им недостасувал многу, тој одлучува, а ние го чекаме со раширени раце“.
Сепак, се чини дека отворените раце не ги дава шпанската влада, пред која прв се обрати Педро Санчез, премиерот на таа земја, кој нагласи дека спортистите мора да ги почитуваат здравствените протоколи при влез во земјата.
Со таа изјава тој му се придружи на својот австралиски колега, премиерот Скот Морисон, кој беше најголемиот поборник на идејата да му се ускрати правото на Ѓоковиќ да престојува на австралиска почва.
„Без намера да се расправаме, мора да се почитуваат санитарните норми. Секое лице за кое станува збор, без разлика дали е спортист на високо ниво или не, мора да се однесува во согласност со здравствените стандарди на државата“, рече Санчез.

Притоа, премиерот ја поддржа одлуката и депортацијата на Ѓоковиќ од Австралија

„Мора да се исполнат стандардите поставени од австралиската влада. Апсолутна почит и поддршка за одлуките кои беа донесени“, изјави Санчез, иако во судската одлука јасно беше посочено дека Новак ги исполнува бараните стандарди.
По изјавата на премиерот стигна информација од Изабел Родригез, портпаролката на шпанската влада, која потврди дека вакцината најверојатно ќе биде задолжителна.
„Она што треба да го направи господинот Ѓоковиќ е да се вакцинира, тоа би било убедливо најразумната работа во овој момент“, истакна Родригез.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

4 годишна забрана поради допинг, Симона Халеп…

Двократната гренд слем шампионка Симона Халеп доби…

Надал: Федерер го достигна највисокото ниво, но…

Тони Надал беше составен дел од огромен…

(Видео) „Мамба засекогаш“: Новак ја посвети на…

Новак Ѓоковиќ и официјално е најдобриот тенисер…

Медведев поразен: Ѓоковиќ во финале против Алкараз

Рускиот тенисер Даниил Медведев е поразен во…

Циципас и Алкараз ќе играат во финалето…

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас, се пласираше во…