Објавено на:

Се зaострува ситуацијата: НАТО ќе испраќа дополнителни трупи во Источна Европа

t

Северноатлантската алијанса почна да го зајакнува своето воено присуство на источното крило и ја истражува можноста за испраќање дополнителни воено групи на НАТО таму за да ги заштитат сојузниците, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција со финскиот и шведскиот министер за надворешни работи.
„Почнавме да го зајакнуваме источното крило на Алијансата, ја проучуваме можноста за распоредување дополнителни борбени групи на НАТО таму“, рече тој.
Говорејќи за ситуацијата во Украина, Столтенберг изрази надеж за продолжување на дипломатскиот дијалог со Русија.
Столтенберг повтори дека НАТО се залага за дијалог со Русија, но нема да отстапи од своите основни принципи, вклучително и правото да ги брани своите земји-членки.
„Мораме да се надеваме на најдоброто, но во исто време да се подготвиме за најлошото“, рече тој, коментирајќи ја желбата на НАТО да го зајакне своето присуство во Источна Европа.
Според него, распоредувањето на нови сили на Алијансата во Источна Европа „не ја загрозува Русија“.
„НАТО е одбранбен сојуз. Распоредувањето на нови сили на исток е пропорционално (на ситуацијата) и не ја загрозува Русија. Продолжуваме да ја покануваме Русија на дијалог во Советот Русија-НАТО“, додаде генералниот секретар.
НАТО ја проучува и можноста за распоредување борбени групи не само во Балтикот и Полска, туку и во регионот на Црното Море, рече Столтенберг.
„Ја проучуваме и можноста за распоредување борбени групи на југоисточното крило (во црноморските земји на НАТО – Романија, Бугарија и Турција), но одлуките за тоа се уште не се донесени“, посочи тој.
Тој повтори дека вратата на НАТО ќе остане отворена за нови членки.
„Русија инсистира да не го шири НАТО во ниту една земја… Нашата порака ќе биде дека вратите на НАТО ќе останат отворени“, изјави Столтенберг.
Зборувајќи за руските предлози за безбедносните гаранции, генералниот секретар рече дека НАТО работи на нив и оти се надева оти одговорот наскоро ќе и биде предаден на Русија.
Киев и западните земји неодамна изразија загриженост поради наводното зголемување на руските агресивни дејствија во близина на границите на Украина. Русија постојано ги негираше обвинувањата на Западот и Украина за агресивни дејствија, наведувајќи дека никому не се заканува и нема намера никого да нападне, а изјавите за руска агресија се користат како изговор за распоредување што повеќе воена опрема на НАТО. што е можно.руските граници.
Руското Министерство за надворешни работи претходно спомена дека изјавите на Западот за руска агресија и можноста да му се помогне на Киев да се одбрани од неа се и смешни и опасни. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Русија ги преместува војниците на своја територија и по сопствена дискреција. Според него, тоа никому не се заканува и никого не треба да загрижува.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

(Видео)„Бизнис инсајдер“: Ќе се гради „Дубаи во…

Грција го гради најголемиот и најзелениот паметен…

„Европа повторно голема“ е слоганот на Унгарија…

„MAKE Europe Great Again“ односно „Да ја…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…