Објавено на:

Се огласи Захарова: Тврдењата за силување на претставникот на ОН се надвор од разумот

t

Тврдењата на специјалниот претставник на ОН Прамила Патен, за сексуално насилство, одат „надвор од дофатот на разумот“, рече портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова во неделата.

Претходно оваа недела, Патен ја обвини Русија дека користи „намерна“ „стратегија“ за силување како дел од нејзината воена кампања во Украина.

„Не може да се коментираат зборовите на Патен. Уште еднаш, она што го гледаме е класична „многу веројатна“ приказна, која овојпат го достигна нивото на извртена имагинација“, рече Захарова.

Според неа, службеничката на ОН ги донела своите заклучоци врз основа на фрагментирани податоци обезбедени од Независната меѓународна истражна комисија за Украина – група создадена во пролетта 2022 година врз основа на резолуцијата на Советот за човекови права на ОН. Русија не го призна нејзиниот мандат, додаде Захарова.

Тврдењата на Патен наликуваат на оние на поранешната украинска комесарка за човекови права, Људмила Денисова, рече Захарова.

Денисова беше отпуштена од својата позиција кон крајот на мај по гласањето недоверба поради неизвршувањето на должностите како што се организирање хуманитарни коридори и размена на затвореници во услови на конфликт меѓу Русија и Украина. Подоцна, украинските медиуми објавија дека повеќето од наводите на Денисова во врска со „сексуалните злосторства“ извршени од руски војници во земјата не биле потврдени од украинските обвинители.

Реакцијата на портпаролката на Министерството за надворешни работи беше предизвикана од интервјуто што Патен го даде за AFP оваа недела, во кое таа тврдеше дека сексуалното насилство е „намерна тактика“ и „воена стратегија“ на Русија, чија цел е да ги обезличи нејзините „жртви“. Таа, исто така, тврдеше дека руските војници се „опремени со вијагра“.

Захарова истакна дека слични тврдења имало и од западни претставници во минатото. Во 2011 година, американската амбасадорка во ОН, Сузан Рајс, наводно го обвини тогашниот либиски лидер Моамер Гадафи дека ги снабдувал своите војници со вијагра за наводно да поттикне масовно силување за време на конфликтот што избувна по обидот за државен удар поддржан од НАТО, кој заврши со брутална убиството на Гадафи.

Американските воени и разузнавачки претставници подоцна изјавија за NBC дека нема докази дека либиската војска била снабдувана со вијагра или дека се занимава со систематско силување во „бунтовничките области“.

„Западот ги користи истите модели во својата хибридна војна“, рече Захарова во неделата, коментирајќи ги изјавите на Патен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Коалициониот партнер на ВМРО-ДПМНЕ ја нарекува…

Коалициониот партнер на мандатарот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ…

Простак: Албанецот Даку по ремито со Хрватска:…

Албанија се спаси од пораз против Хрватска…

(Фото) Сообраќајна незгода кај Собрание

Пред малку се случи сообраќајна незгода во…

Што се случува во Вардар? Многу ветувања,…

Фудбалот е во центарот на вниманието ова…

Комеморативна седница по повод смртта на Стојан…

Со едноминутно молчење во Собранието денеска му…