Се огласи Милошоски: Македонија безрезервно го поддржува територијалниот интегритет на Украина

t

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на неговиот Твитер профил сподели дека Македонија безрезервно го поддржува територијалниот интегритет на Украина. Милошоски апелира ситуацијата да се реши по пат на дипломатија.

Ова е неговиот став пренесен од Твитер:

“Македонија безрезервно го поддржува територијалниот интегритет на Украина, како членка на ОН,ја споделува позицијата на ЕУ, базирана на меѓународното право. Наместо ескалација на конфликтот неопходни се дипломатски напори за преговори врз основа на обврските од Договорот од Минск” – стои во објавата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Стејт департмент: Америка испраќа оружје во вредност…

Америка денеска објави нов пакет помош од…

Украина ослободи 50 затвореници под услов да…

Судот во областа Хмелницки во Украина ослободи…

Сиљановска се слушнала со Зеленски: Цврста и…

Претседателката Гордана Сиљановска Давковa денеска оствари телефонски…

Русија врати шест украински деца кај нивните…

Шест момчиња со посредство на Катар ќе…