Се огласи Милошоски: Македонија безрезервно го поддржува територијалниот интегритет на Украина

t

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на неговиот Твитер профил сподели дека Македонија безрезервно го поддржува територијалниот интегритет на Украина. Милошоски апелира ситуацијата да се реши по пат на дипломатија.

Ова е неговиот став пренесен од Твитер:


“Македонија безрезервно го поддржува територијалниот интегритет на Украина, како членка на ОН,ја споделува позицијата на ЕУ, базирана на меѓународното право. Наместо ескалација на конфликтот неопходни се дипломатски напори за преговори врз основа на обврските од Договорот од Минск” – стои во објавата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Вознемирувачко фото) Командант на Азов се радува…

Украински офицер кој во еден момент командуваше…

Србија ќе помага во обнова на украинските…

Србија ќе учествува во обновата на украинските…

(Видео) Уште една воена единица ѝ откажа…

Одбраната на Северодонецк се распаѓа - уште…

Украинците разнеле оклопен воз полн со руски…

Украинските борци разнеле оклопен воз со руски…

Македонија на месечно ниво троши најмалку струја…

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимовски информира дека…