Се огласи Петков за отсечената фотографија: Провокациите нема да не’ спречат да градиме пријателство – Извинувањето изостана

t

Замислете како граѓаните на Република Бугарија и Република Македонија уживаат меѓусебно почитување, почитување на нивните права и просперитет.

Ова го напиша бугарскиот премиер Кирил Петков и објави фотографија со македонскиот премиер Димитар Ковачевски по повод коментарите за пресечената фотографија со американскиот државен секретар Ентони Блинкен, објавени на неговиот профил.


„Двете земји треба активно да промовираат развој на заеднички компании кои заедно создаваат голема додадена вредност, имаат растечки економии, заеднички детски кампови, заеднички концерти, заеднички образовни програми, немаат граница меѓу нашите две земји“, не треба да има дискриминација, да нема говор на омраза, да градиме автопати, да имаме модерни железнички линии, за многумина овие зборови звучат како сон, други организираат секакви провокации за да не се случи ова, дека тоа е можно, а ние ќе да не подлегнуваме на провокации, туку ќе работиме намерно и заедно тоа да го постигнеме. А на сите злонамерни земји можам само да им порачам: нема да не спречите“, напиша Кирил Петков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина распиша потерница по рускиот патријарх Кирил

Министерството за внатрешни работи на Украина објави…

Патријархот на РПЦ Кирил „Злото“ ѝ се…

Не може да има „пасивен став“ кога…

Ковачевски: Техничката влада е дефинирана со закон,…

 Техничката влада е дефинирана согласно закон и…

СДСМ ЌЕ ИМА СВОЈ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ Ковачевски…

Ковачевски изјави дека на вечерашната седница на…

Ковачевски: Техничката Влада е законска обврска за…

Премиерот и претседател на СДСМ Димитар Ковачевски…