Објавено на:

Се отвора земјата со најстрог ковид режим: “Не сум ги видела родителите со години“

t

Патници почнаа да пристигнуваат во Кина преку копно, море и воздух, желни за долгоочекуваните средби бидејќи Пекинг денеска ги отвори своите граници затворени од почетокот на пандемијата со Ковид-19.

По три години, копното ја отвора границата со Хонг Конг и го укинува задолжителниот карантин за дојдовните патници, последниот столб на политиката за нулта стапка на ковид кој ги штитеше кинеските жители од вирусот, но и ги одвои од остатокот од светот.

Кинеското ублажување на еден од најстрогите режими за Ковид во изминатиот месец следеше по историските протести против политиките што вклучуваа чести тестирања, ограничувања на движењето и масовни карантини кои сериозно ја оштетија втората по големина економија.

“Толку сум среќна, толку среќна, толку возбудена. Не сум ги видела моите родители многу години“, рече жителката на Хонг Конг Тереза Чоу додека таа и десетици други патници се подготвуваа да преминат во континентална Кина од контролниот пункт Лок Ма Чау во Хонг Конг во неделата наутро.

“Моите родители не се во добра здравствена состојба и не можев да се вратам да ги видам дури и кога имаа рак на дебелото црево, па навистина сум среќна што сега можам да се вратам и да ги видам“, изјави таа.

Инвеститорите се надеваат дека повторното отворање конечно ќе ја оживее економијата од 17 милијарди долари, која го забележа својот најнизок раст во речиси половина век. Но, ненадејната промена на политиката покрена огромен бран на зараза што преплави некои болници и предизвика нарушување во работењето.

Отворањето на границите уследи по саботниот почеток на „чун јун“, првиот 40-дневен период на патување за Лунарната Нова Година. Пред пандемијата, тоа беше периодот на најголемата годишна миграција во светот на луѓе кои се враќаа во своите родни места на одмор со своите семејства.

Се очекува околу 2 милијарди луѓе да патуваат оваа сезона, речиси двојно повеќе од минатата година и закрепнување до 70 отсто од нивото во 2019 година, вели владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

55 кинески борбени авиони забележани околу Тајван

Десетици кинески борбени авиони се забележани во…

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји…

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји…

Листа на најмоќните земји во светот

САД, Кина и Русија остануваат најмоќните земји…

Шефот на кинеската дипломатија во посета на…

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји…

Кина ги надмина очекувањата за опоравување на…

Кина во петкот објави податоци за економското…