Се очекуваат рекордни цени на храната!

t

Зголемувањето на цените на маслото за јадење оваа недела, предизвикуваа стравувања дека рекордно високите цени на храната би можеле да бидат неизбежни. Во средата, фјучерсите за масло од соја во Чикаго ги достигнаа највисоките нивоа од 2008 година, а палминото масло, стоката што се користи во илјадници прехранбени производи, скокна на нови највисоки нивоа.

Цените на сојата се зголемија за 1,4% до 71 цент за фунта, што е највисоко ниво од 2008 година. Фјучерсите за канола масло во САД се исто така на работ на највисокото ниво на сите времиња, а палминото масло во Малезија достигна ново рекордно ниво од 1.434 долари за тон.

„Сушата ги намали посевите на соја низ Јужна Америка оваа сезона. Ривалските маслодајни семиња како палмите и канола, исто така, претрпеа недостатоци поради неповолните временски услови и недостатокот на работна сила. “, според Блумберг.

Ајви Нг, регионален шеф за истражување на плантажи во CGS-CIMB Securities, рече:

„На страната на понудата, сè што можеше да тргне наопаку, тргна наопаку; проблеми „ги погодија сите клучни земји производители, без разлика дали е палмино масло или конкурентно масло. Нема одложување на краток рок и луѓето реагираат на тоа“.

Претходно овој месец, Џеф Кари од Голдман Сакс предупреди дека недостигот на стоки може да доведе до повисоки цени. Тој рече дека пазарите се „неверојатно тесни од физичка перспектива“… „Фали сè, без разлика дали станува збор за нафта, гас, јаглен, бакар, алуминиум.

Зголемените цени на маслата за јадење би можеле да бидат следниот катализатор што ќе ја катапултира Организација за храна и земјоделство) Индексот на цените на храната (FFPI), мерка за месечната промена на меѓународните цени на потрошувачката кошница со прехранбени производи, е на ново рекордно високо ниво за февруари. Новите податоци на FFPI се очекуваат на почетокот на март. Што се однесува до сега, FFPI се наоѓа близу рекордно високо ниво во однос на јануарските цени.

Абдул Хамед, директор за продажба во Manzoor Trading во Лахоре, Пакистан, рече дека маслото за јадење е на „неоткриена територија“, а цените може да се искачат уште повеќе. Тој рече дека „глобалната ситуација со понудата и побарувачката е многу, многу загрижувачка“.

За оние во западниот свет, инфлацијата на храната веќе остава трага кај домаќинствата со пониски приходи, а „најлошото допрва доаѓа“, според Џон Алан, претседател на Tesco Plc. Инаку Русија и Украина се одговорни за 80 проценти од извозот на масло за јадење во СВЕТОТ!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Екстремната десница води на предвремените избори во…

Екстремно десничарскиот Национален митинг (РН) на Марин…

Инспекторатот изврши детален надзор во битолската болница…

Како медицинските услуги биле испорачани, преглед на…

Груевски: Никогаш не мислев дека мораме да…

ЦИПРАС НЕ ИНФОРМИРА ДЕКА АКО З.ЗАЕВ И…

Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

ЕУРО 2024 ќе донесе значителни краткорочни економски…

Бугарија, Словачка и Латвија со најмала куповна…

Во 2023 година, реалната индивидуална потрошувачка (AIC)…