Објавено на:

Се очекува рекордно топло лето во Европа!

t

Летото 2024 година во Европа се очекува да биде едно од најжешките во последните години, се вели во прогнозата на Европскиот центар за временски прогнози со среден опсег (ECMWF), која беше реобјавена од Метеоролошката служба на Националната опсерваторија на Атина.

Прогнозата за летните екстремни температури се пресметува на речиси +2,5ºC повисоки од климатската вредност за периодот 1993 – 2016 година.

Најжешкото лето во последниве години беше во 2022 година и беше многу блиску до една од екстремните прогнозирани вредности за мај 2022 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Орбан: Во Европа има замена на населението,…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го опиша новото…

(Видео)„Бизнис инсајдер“: Ќе се гради „Дубаи во…

Грција го гради најголемиот и најзелениот паметен…

„Европа повторно голема“ е слоганот на Унгарија…

„MAKE Europe Great Again“ односно „Да ја…

Бајден: Во случај на пораз на Украина,…

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Европа…

Пет килограми помалку за пет дена: Оваа…

Медицинската диета е спас пред летото Диетата…