Објавено на:

Се повторува историјата во Германија – Нова „Кристална ноќ“: Запалено германско-руско училиште во Берлин

t

Непознати лица го запалиле влезот на спортската сала на германско-руското училиште што го носи името на Ломоносов во Берлин, за среќа нема повредени.

Полицијата за Спутник изјави дека ги проучувала податоците од камерите за видео надзор. Органите на редот не исклучуваат поврзаност со ситуацијата во Украина.

На фотографијата се прикажани последиците од нападот на руско-германското училиште во Берлин.

Прашањето е дали ни се повторува историјата?

Кристална ноќ Pogromnacht или Ноќ на скршено стакло е акт на масивно прогонување на Евреите во цела Германија и делови од Австрија на 9 и 10 ноември 1938 година. Домовите на Евреите биле опустошени во неколку германски градови, како и 8.000 еврејски дуќани, градови и села, од страна на цивили и членови на нацистичката партија, кои ги рушеле еврејските градби со токмаци, оставајќи ги улиците покриени со скршени прозорци и излози. Од таму доаѓа името „Ноќ на скршено стакло“. Многу Евреи биле претепани до смрт, а 30.000 Евреи мажи биле однесени во концентрациони логори, 1.668 синагоги опустошени и 267 запалени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Многу успех! Ултрамаратонецот Тони Манев ќе ја…

Ултрамаратонецот Тони Манев од Штип веќе шест…

Мицотакис: Грција нема да ги открие оружјата…

Ова е ставот на Стејт Департментот, на…

Филипче: Кредитот е неповолен, станува збор за…

Гледано од економски аспект кредитот од 500…

Минчев: Буџетот е во катастрофална состојба

Министерот за јавна администрација Горан Минчев веќе…

АХВ: Заштитете ги и животните од високите…

Во услови на високи надворешни температури Агенцијата…