Објавено на:

Се подготвуваат за војна: Украински специјалци и британски ракетни системи распоредени во Донбас

t

Народната милиција на самопрогласената Народна Република Луганск регистрирала украински специјалци во близина на линијата на одвојување во Донбас, како и британски противтенковски ракетни системи, соопшти прес-службата на паравојската.

„Забележано е пристигнување на сили за специјални намени „Запад“ во реонот на населбата Новолуганское во областа на надлежност на механизираниот баталјон на 30-та бригада на вооружените сили на Украина. “ изјави портпаролот на прес-службата.

Според него, во близина на Луганск, област контролирана од Киев, била регистрирана извидничка чета на украинските безбедносни сили, вклучително и единици на беспилотни летала чија задача е да вршат провокации и да откриваат слаби точки на одбрана на Народната милиција на Народна Република Луганс.

Прес-службата на Народната милиција на Народноослободителната војска исто така тврди дека британските противтенковски ракетни системи „NLAW“ биле забележани во близина на контактната линија во Донбас.

„Според податоците на нашата извидничка служба, британските противтенковски ракетни системи „NLAW“ пристигаат во 79-та воздушно-десантна јуришна бригада на вооружените сили на Украина“, тврди портпаролот на прес-службата.

Претходно, лидерот на самопрогласената Народна Република Доњецк, Денис Пушилин, предупреди дека Киев се подготвува да префрли нови единици во Донбас, кои биле обучени од британски инструктори.

Од 2014 година, земјите од НАТО, на чело со Соединетите Американски Држави, доставуваат оружје за Украина и ја обучуваат нејзината армија, што е директно кршење на договорите од Минск и негативно се одразува на на ситуацијата во Донбас. Покрај САД, пратката вредна милијарда долари вклучуваат и опрема од Обединетото Кралство, Канада, Франција, Полска, Турција, Литванија, Чешка, Бугарија, Романија и Естонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бебе со скршеница на раката криено од…

Директорката на Клиниката за гинекологија Викторија Јовановска…

НАЈМАЛКУ 30 ЗАГИНАТИ ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ЈАПОНИЈА…

Бројот на загинати во силниот земјотрес што…

ТРАГЕДИЈА ВО МАКЕДОНИЈА: Почина млaдо лице по…

На 01.01.2024 година во 18.35 часот, во…

(Видео) Кој е политичарот кој беше нападнат…

Ли Џае-Мјунг, лидерот на јужнокорејската опозиција, кој…

УЖАС за празниците во Македонија: На малолетник…

Малолетник во Тетово се здобил со повреда…