Објавено на:

Се пребаруваат гробиштата во Злот: Еве каде сега полицијата го бара телото на Данка

t

Додека цела Србија се прашува каде е телото на девојчето, тоа останува непознато, поради што осомничените за убиството на Данка Илиќ се уште молчат каде го сокриле. Вниманието на јавноста и властите сега е насочено кон најнепристапниот терен во источна Србија, Кањонот Лазарев.

Најдлабокиот кањон може да ги скрие и најдлабоките стравови. Состојбата на местото каде што се случи трагичниот настан со денови ја следи новинарката на телевизијата Курир, Слаѓана Недељковиќ, која во емисијата Пулс на Србија се појави со најнови информации.

– За да можат нашите гледачи да видат како изгледа Кањонот Лазар, решив да се јавам од мостот каде што се наоѓа овој кањон. Полицијата го пребара овој кањон заедно со спасувачките служби, а она што можеме да го кажеме е дека овој терен е многу непристапен и се е покриено со стебла и камења. Како што гледаат гледачите, нема начин да се пријде на овој терен освен ако немате специјална опрема. Дојдовме до овој дел од теренот, кој е донекаде пристапен, но на другиот дел од теренот камерата едноставно не можеше да помине и затоа не отидовме на тој понепристапен дел – новинарот на Курир. телевизијата го започна известувањето, а потоа ги објави последните информации од претресот.

– Информациите кои стигнаа до мене се дека полицијата од овој регион отишла на Новите гробишта во селото Злот каде ќе ископува различни делови од таа територија во потрага по телото на двегодишното девојче. Да потсетиме зошто селото Злот, бидејќи од тоа село потекнува сега починатиот соучесник кој е осомничен дека му помагал на својот брат, првоосомничениот Дејан, кој го управувал автомобилот на кој налета девојката кобниот ден. Она што со сигурност го знаеме е дека мајката на двајцата осомничени ќе биде сослушана и во Вишото јавно обвинителство во Зајечар, а нејзината приказна можеби ќе биде важен дел од оваа загатка и истрага кога станува збор за откривање на локацијата на телото на двегодишната Данка Илиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И во Бугарија како кај нас: Претставничката…

Бугарскиот премиер Димитар Главчев испрати писмо до…

Ужас во Србија: Сам се пријавил дека…

Извесен Д.Д.(53) од Земун денеска без претходна…

УЖАС во соседна Србија: Мајка со нож…

Шестгодишно девојче од Ниш, итно е пренесено…

Вучиќ: Најмногу ме погоди што Македонија гласаше…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во интервју…

Вучиќ: Колективниот Запад нѐ потцени

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва изјави…