Објавено на:

Се создава „чудовиште“? Русија и Иран ќе потпишуваат голем договор

t

Москва и Техеран ќе потпишат голем меѓудржавен договор, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи.

Веста е објавена по телефонскиот разговор меѓу шефот на руската дипломатија и неговиот ирански колега, Хосеин Амир Абдолахиан.

„Страните ја истакнаа својата посветеност на основните принципи на руско-иранските односи, вклучително и безусловното почитување на меѓусебниот суверенитет и територијален интегритет, што ќе биде потврдено во голем меѓудржавен договор што се подготвува за потпишување меѓу Руската Федерација и Исламската Република Иран“, се вели во соопштението, истакнувајќи дека тоа ќе биде потврдено во споменатиот договор, пренесе РИА Новости.

Сергеј Лавров истакна дека Москва и Техеран ги зголемуваат заедничките напори за создавање „еднаков мултиполарен свет“.

Министерот за одбрана Сергеј Шојгу разговараше и со својот ирански колега, бригадниот генерал Мохамед Аштиани, за актуелни прашања од воената и воено-техничката соработка, а се разговараше и за регионални безбедносни прашања, соопшти руското Министерство за одбрана. И Русија и Иран во моментов се „број еден“ непријател на западните земји, Русија поради инвазијата на Украина, а Иран поради помагањето на Русија, но и поддршката на милитантните исламистички групи поврзани со бројни напади.

Западните медиуми постојано предупредуваат за опасниот сојуз што се создава, објаснувајќи ги последиците што може да ги има.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

Путин: Америка ја сече гранката на која…

Со воведувањето санкции кон Русија, американските власти…

Путин: Русија во моментов не планира да…

Русија во моментов не планира да го…

Русија не ги зголемува безбедносните мерки за…

Не е планирано да се зголемат безбедносните…

Феноменот „вселенска медуза“ забележан над Русија!

По лансирањето на ракетата-носач Сојуз од космодромот…