Објавено на:

Се сретнаа првите дами на Турција и Украина: Заедно ќе ги залечиме раните на украинскиот народ

t

Турската прва дама Емине Ердоган во Истанбул ја пречека сопругата на претседателот на Украина Олена Зеленска, јави турската приватна телевизија НТВ, цитирана од БТА.

За време на нивната средба, Зеленска ѝ кажала на турската прва дама за последните настани во Украина, како и за активностите на фондацијата што го носи нејзиното име. Таа на Емине Ердоган ѝ врачи благодарница од нејзиниот сопруг Володимир Зеленски за поддршката дадена на Украина.

Украинската прва дама го изрази своето задоволство од приемот на 1.300 украински деца без семејства од страна на Турција и побара помош за евакуација и носење во Турција околу 200 деца со посебни потреби.

Зеленска го истакна и придонесот на турскиот претседател за обезбедување поморски коридор за извоз на украинско жито и спречување на глобална прехранбена криза.

„Среќна сум што во Истанбул ја пречекав сопругата на шефот на украинската држава, мојата драга пријателка г-ѓа Олена Зеленска. Верувам дека заедно ќе ги залечиме раните на украинскиот народ, особено на жените и децата кои се жртви на Турција ќе ја продолжи дипломатската борба за воспоставување мир во секоја сфера, како што тоа го прави од почетокот“, напиша сопругата на Реџеп Таип Ердоган на Твитер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Зеленски: Годинава Русија ќе изгуби сто…

Ситуацијата на фронтот е тешка. И покрај…

НАТО во Букурешт ја потврди поддршката за…

Министрите за надворешни работи на земјите членки…

Кулеба: Членките на НАТО побрзо да достават…

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро…

(Видео) Зеленски: Украина никогаш нема да прифати…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во редовното видео-обраќање…

Столтенберг “го провали” Путин: Ќе ја користи…

Русија најверојатно ќе продолжи да ги напаѓа…