Се трага по две малолетнички од Мислешево, истите и пред неполн месец биле пријавени за исчезнати

t

Две малолетнички од струшкото село Мислешево се пријавени дека се оддалечиле од дома, соопшти денеска СВР Охрид.

Случајот во полиција го пријавила синоќа мајката на една од малолетничките, чија ќерка и претходно го напуштала домот.

– Во ОВР Струга, синоќа во 23 часот, Љ.П.(43) од село Мороишта, струшко, пријавила дека од семејниот дом се оддалечиле нејзината ќерка Т.П.(14) и нејзината другарка А.С(15) од селото Ложани, струшко. Малолетничките и претходно биле пријавувани дека се оддалечувале од домот и се враќале, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.

Полицијата презема мерки за пронаоѓање на девојчињата, кои и пред неполн месец биле пријавени за исчезнати, но по неколку дена сами се вратиле дома. Една од малолетничките при претходното заминување украла 2.000 евра од семејниот дом.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На изборите во Македонија 88 странски набљудувачи,…

Вкупно 88 набљудувачи од странство ќе ги…

Таравари: Како претседател ќе ги помилувам осудените…

Во делот на реформите во правдата и…

Шок и неверување меѓу колегите: Пејачот од…

Мујо Хоџиќ, поранешен учесник на музичкото натпреварување…

Џентлменски потег на Пендаровски: “За мене делби…

Актуелниот претседател на Република Македонија и кандидат…

„Ситуацијата станува потешка“: НАТО стравува дека Русија…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, смета…