Се јави Хоџа: БЕСА ќе даде поддршка за интерпелацијата на Груби!

t

Заменикот претседател на движењето БЕСА, Аријанит Хоџа во интервју за „Локално“ зборува за политичките актуелности во земјава, за можноста за создавање ново парламентарно мнозинство, за можните коалиции и за плановите на неговата партија за уривање на политичкиот ривал ДУИ од власта.

Хоџа во интервјуто вели дека „главна цел на секоја опозициска партија е рушење на власта, така да во таа насока е и нашето барање за предвремени парламентарни избори“.

Запрашан за можноста движењето БЕСА да поддржи евентуална интерпелациј на Артан Груби во Собранието, Хоџа со потврден одговор, но додава дека за било кој министер неговата партија би дала подршка при евентуална интерпелација.

– За било кој министер од владата при евентуална интерпелација нашите пратеници ќе ја поддржат, нагласува Хоџа во интервју за „Локално“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лога, Груби и Битиќи: Разговараме за заедничка…

Неофицијално јас знам дека тој датум ќе…

„Европски сојуз за промени“ е името на…

„Европски сојуз за промени“ е името на…

Си легнаа на брашното: Беса ќе оди…

Мелинда Рашиди од движењето Беса во емисијата…

БЕСА го подбра лидерот на ДУИ: Изјавата…

Од Беса изјавата на лидерот на „интегративците“,…

Обединување на албанскиот блок: БЕСА ќе ги…

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, оценува дека…