Објавено на:

Се cyдриja брод на британската морнарица и руска подморница во Атлантикот

t

Во северниот дел на Атлантикот денеска се судрија фрегата на британската морнарица и руска подморница, јави весникот „Сан“.

Руската подморница, што може да носи нуклеарни торпеда, удрила во хидролокаторот што го влече бродот „HMS Нортамберленд“.

Се верува дека ова е прв судар на руски и британски брод од крајот на Студената војна.

Британската фрегата тргнала во потрага по руска подморница на околу 350 километри северно од Шкотска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Првиот брод исплови од Мариупол

Откако руските сили го окупираа Мариупол по…

Најмалку 11 лица загинаа при превртување на…

Најмалку 11 лица загинаа при превртување на…

Нема милост во војна? Русите разнесоа цел…

Руската армија го спречи обидот за евакуација…

Сериозен воен инцидент: Кинески брод насочи ласер…

Брод на кинеската морнарица насочил ласер кон…

(Видео) Продолжи потрагата по 12 исчезнати по…

Рано утрово продолжи потрагата по 12 лица,…