Се ykинyва задолжителната caмoизoлација за зaболeните со kopoнавирус во Велика Британија

t

Обединетото Кралство прави планови според кои луѓето нема да бидат законски обврзани да се изолираат откако ќе добијат Ковид-19.

Премиерот Борис Џонсон сака трајно да ги укине законите за итни случаи на коронавирус бидејќи бројот на случаи со коронавирус во Британија продолжува да опаѓа, се вели во извештајот, додавајќи дека официјалните упатства ќе останат, но нема да резултираат со парични или правни казни доколку се игнорираат.

Плановите ќе бидат разработени во наредните недели, а одлуката се очекува на пролет, се вели во извештајот.

Минатата недела, министерот за здравство Саџид Џавид рече дека самоизолацијата со Ковид-19 во Англија ќе се намали на пет дена од седум ако некој е негативен двапати.

Џонсон, исто така, е подготвен да ги укине ограничувањата за Ковид-19 План Б, збир на мерки воведени минатиот месец за да се забави ширењето на варијантата омикрон, покажува претходниот извештај на британски „Телеграф“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За Ковид-тестови во приватните лаборатории граѓаните платиле…

Главиот државен ревизор, Максим Ацевски во гостување…

Никој веќе не се вакцинира: Бугарија уништува…

Бугарија уништува големи количини на  вакцини со…

Кина го демантира ФБИ: Ковид-19 не излезе…

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи,…

И сега што правиме? ФБИ вели коронавирусот…

Американското Министерство за енергетика го ревидираше своето…

Добра вест: Ковид-прекршителите ќе добијат условна наместо…

Добра вест за луѓето кои имаат прекршоци…