СЗО испраќа стручни тимови и авиони со медицинска опрема во Турција и Сирија, расте бројот на жртви

t

Светската здравствена организација испраќа стручни тимови и авиони со медицинска опрема во Турција и Сирија кои беа погодени од разорните земјотреси.

Организацијата ќе испрати делегација на високо ниво за координирање на помошта и три авиони со медицински материјали, од кои еден е веќе на пат за Истанбул, соопшти шефот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус на брифинг.

Според последните податоци, повеќе од 11.700 луѓе загинале во земјотресот, а СЗО проценува дека таа бројка може да достигне 20.000. Илјадници други се повредени, а сирискиот здравствен систем е на колена по години војна во земјата. Претставникот на СЗО во Турција изјави дека во земјата има повеќе од 53.000 повредени и тресењето на земјата се уште трае.

СЗО веќе одобри три милиони долари како почетна помош.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пак почнаа… Повторно дојави за бомби во…

Повторно закани за бомби во неколку училишта…

Лоша вест за пушачите: Поскапуваат цигарите

Од вчера за десет денари од кутија…

Германската министерка се сретнала и со пратениците…

Вчера пред Комисијата за надворешна политика во…

Голема полициска акција: Уапсени дилери на автопатот…

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот…

Спасовски – Мејер: Интензивна македонско-американска соработка и…

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на…