СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

t

Сојот на коронавирус омикрон, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата на Ковид-19 во регионот и може да се доближи до крајот, изјави директорот на СЗО за Европа.

„Можно е регионот да се приближува кон крајот на пандемијата“, рече Ханс Клуге за АФП, повикувајќи на претпазливост поради варијабилноста на вирусот.

Тој рече дека кога бранот омикрон ќе стивне, ќе има глобален имунитет со недели и месеци, или поради вакцината или затоа што луѓето се имунизирани со тоа што се заразени, а исто така и поради сезонскиот пад на инфекцијата.

Сепак, Клуге нагласи дека се уште не сме во фаза кога станува ендемично заболување.

„Ендемично значи дека можеме да предвидиме што ќе се случи, овој вирус изненади повеќе од еднаш, затоа треба да бидеме многу внимателни“, рече тој.

Во регионот на Европа со 53 нации, од кои некои се во Централна Азија, омикрон сочинуваше 15 отсто од новите случаи на ковид на 18 јануари, над 50 отсто повеќе од минатата недела, според Светската здравствена организација.

Во Европската унија и Европската економска област, овој вид, кој се појави на крајот на ноември, е позаразен од делтата и сега е доминантен, според Европската здравствена организација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европски систем за правда и целосен ветинг…

Клучна определба во новиот мандат на СДСМ…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…

СЗО предупредува: Овој вирус е страшен

Ширењето на птичјиот грип во Соединетите американски…

Орбан: Западот е на чекор од испраќање…

Западот е на прагот да испрати војници…

Цената на природниот гас во Европа достигна…

Цената на природниот гас во Европа достигна…