СЗО предупредува: Омикрон е како цунами, за 71 отсто покачен бројот на заразени од ковид

t

Светската здравствена организација соопшти дека минатата недела се забележани рекордни 9,5 милиони случаи на ковид-19 ширум светот, со напомена дека зголемувањето на неделниот број на инфекции од 71 отсто се должи на цунамито предизвикано од сојот омикрон.

„Минатата недела се пријавени најголем број случаи на зараза со ковид-19 од почетокот на пандемијата“, изјави генералниот директор на СЗО, Теодрос Гебресијус.


Тој вели дека СЗО е сигурна дека бројот на новозаразени е поголем бидејќи за време на празниците е намален обемот на направени тестирања.

Светската здравствена организација во својот неделен извештај за пандемијата посочува дека биле пријавени и 41 илјада смртни случаи како последица од коронавирусот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Докиќ открива зошто кашламе без пpecтан: Антителата…

Пациентите коишто ќе го прележат омикрон сојот…

Кризниот штаб одлучи: Пократка изолација за заболените…

Втора седница на Главниот координативен кризен штаб…

Д-р Даниловски: Напролет коронавирусот ќе се сведе…

Епидемиологот проф.д-р Драган Даниловски и натаму останува…

718 нови случаи на Ковид-19, починaлe 22…

Министерството за здравство информира, согласно податоците од…

(Видео) Гopeше знамето на Европската Унија, стотици…

Повеќе од 50.000 демонстранти од повеќе земји,…