Објавено на:

СЗО ја следи состојбата со сојот во Франција

t

Експертот на Светската здравствена организација Абди Махамуд денеска изјави дека СЗО внимателно го следи новиот вид на коронавирус Б.1.640.2 од ноември.

Се наведува дека оваа нова варијанта е откриена од научници во Франција.

„Постојат три типа на соеви – оние што ги следиме, оние кои предизвикуваат интерес и оние кои предизвикуваат загриженост“, рече Махамуд на брифинг во Женева, пренесува РИА Новости.

Тој додаде дека СЗО од ноември го следи сојот Б.1.640.2, како и две негови подваријанти.

Според Махамуд, СЗО ќе продолжи да го следи вирусот, вклучително и негово можно ширење во другите европски земји.

Претходно медиумите објавија дека експерти од Универзитетската болница во Марсеј откриле нов вид на коронавирус и привремено го нарекле Б.1.640.2. Според првите податоци, на југот на Франција од овој сој се заразени 12 лица.

Повратник од Камерун беше означен како нулта пациент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Финската премиерка: Европа не е доволно силна…

Финската премиерка, Сана Марин, денеска во Сиднеј…

Франција ги потроши залихите? Нема повеќе оружје…

Франција неформално признава дека повеќе не може…

Димитриевски: Ние сме Европејци и ќе завршиме…

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски е…

20 лица починале поради грешка во лабораторија…

Англиската владина агенција одговорна за справување со…

Инфлацијата во Европа сè уште не го…

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) Кристин…